成人综合网

Search icon
Explore icon

Notable Alumni

This is a list of notable people who have studied at 成人综合网. It is by no means exhaustive; corrections and suggestions for further additions are welcome.

Since its establishment in 1903 成人综合网 alumni have been successful in politics, the arts, the law, media, medicine, the military, religion, sport and academia.

Creative Arts and Media

  • Neville Anderson, architect, Associate Professor at the School of Architecture at the University of New South Wales
  • , Cinematographer
  • Adrian Bernotti, actor, writer, Class of 74 (ATN7), Killing of Angel St, Airtight, Review with Myles Barlow (ABCTV), Water Rats, Touch & Go, Mission Top Secret
  • , TV personality with the Nine Network
  • , journalist and blogger for
  • , architect and pioneer of the style. His most notable works include: the and the Bank of New South Wales
  • , historian/author including Captain Bligh’s Petticoat Mutiny and Mary Breen Where are You?
  • , author of The Ranger鈥檚 Apprentice series and The Brotherband Chronicles
  • , television host for . Gold Logie winner, 2019
  • , artist (painting). Winner of the Archibald Prize in 1994
  • , Head of Sport, SBS World News
  • , journalist and critic for The Sydney Morning Herald
  • Frank Letters, author, Associate Professor of the Department of Classics, University of New England
  • ,听musician, sports broadcaster and writer
  • , playwright and social satirist
  • , television actor (, )
  • , award-winning artist, painting and illustrator
  • Chris O’Keefe, journalist,听2016 Walkley Award Winner; 2017 Journalist of the Year NSW Kennedy Awards
  • , Australian rock singer of the 1950s, 1960s and 1970s
  • , newspaper proprietor
  • , opera singer
  • Peter Switzer, media personality, economist and business advisor

Law, Politics and Public Service

  • Ray Aston, Member for Vaucluse, Minister for Corrective Services, NSW State Government
  • John Breen, MP for Calare, 1940-46
  • former leader of the New South Wales Liberal Party, deputy premier and treasurer
  • Hon W H Collins, Judge, Supreme Court of NSW
  • Hon Coleman, Judge, Workers Compensation Court of NSW
  • Fred Daly, Minister for Services and Property in the Whitlam Government and Leader of the House of Representatives
  • Hon William Dignam, Judge, Workers Compensation Court of NSW
  • Hon Foord, Judge, District Court of NSW
  • Tony Grasso, Sydney solicitor, General Counsel Subaru Australia and Chairman, Legal Committee, Federal Chamber of Automotive Industries (FCAI)
  • Hon M F Hardie, Judge, Supreme Court of NSW
  • Michael Harkins MVO PSM, NSW Director of Protocol
  • Hon J D Holmes, Judge, Supreme Court of聽 NSW
  • Hon Abram “Abe” Landa, CMG, Member for Bondi, Minister for Labour, Industry and Social Welfare; Minister for Housing; NSW Agent General, London
  • Michael Malley,听Sydney solicitor, previously聽served as both Vice President and President of the Eastern Suburbs Law Society
  • , leader, CEO Mission Australia (1997-2006) (also attended )
  • Hon John McKeon, Judge, Industrial Court of NSW
  • Hon Associate Justice of the Supreme Court of NSW
  • , Former Lord Mayor of Sydney and Philanthropist
  • , Australian politician who served as a member of the from 1998 until 2013, representing and then
  • , judge in the and former commissioner of the n
  • Hon Slattery, Judge, Supreme Court of NSW
  • Hon G B Thomas, Judge, District Court of NSW
  • , politician and member for (also attended & )
  • Paul Urquhart QC, Former District Court Judge
  • , Sydney barrister and author
  • Thomas Williams, MP for Robertson, 1943-49

Military

  • Major General John Austin Chapman, CB, DSO and Bar, OBE, served in both World Wars
  • , 26th (2014 – 2019); (2002鈥04); Chancellor of the (2005鈥14); Australian of the Year 2011
  • (1896鈥1953), recipient of the
  • William Roche (Class of 58); recipient of Commendation for Gallantry for actions during battle of Long Tan, Vietnam (1966)

Religious

  • (1931 鈥 2010), and of the , from 1983 until his death in 2010
  • Brother Vince Duggan, Province Leader, Edmund Rice Oceania
  • Most Reverend Geoffrey Mayne, AM, DD (1928-2003), Bishop of the Australian Defence Force

Science and Medicine

  • A/Prof Brett Courtenay OAM MB BS FRACS (Ortho) FAOrthA (Class of ’68). Orthopaedic Surgeon, St Vincent鈥檚. Chairman of the Board, St. Vincent’s. He currently holds the rank of Colonel and is the Senior Medical Officer and Chair of Clinical Governance for the 2ndDivision of the Army. He is a former director of MBF Australia Group and was part of the corporate governance leading to its sale to BUPA.
  • Dr. , D.V.Sc., AM (Class of ’55). Kevin graduated from the University of Sydney in 1963 with a Bachelor of Veterinary Science (B.V.Sc.). Positions he has held include: Veterinary Attache at the Australian Embassy in Washington and the Australian High Commission in Ottawa; Australian Deputy Chief Veterinary Officer; Assistant Director General of Health for Animal Quarantine in the Australian Quarantine and Inspection Service (AQIS); member of the International Animal Health Code Commission of the World Organisation for Animal Health (Office International des Epizooties – OIE), Paris, and President of the ACT Veterinary Board.
  • Associate Professor Bruno Giuffre, radiologist specialist
  • Dr Frank Gubler, Chief Research Scientist, CSIRO Agriculture
  • Prof Clifford Griffin, Associate Professor of Dental Histology and Embryology at Sydney University
  • Professor , AM, Consultant to the Federal Government on Mental Health, co-director Brain and Mind Centre, University of Sydney
  • Professor John Hickie, AO, former Chairman of the School of Medicine at UNSW
  • Archie McKinnon, a psychiatric nurse who was seminal in establishing A.A. in Australia
  • MAJGEN Charles New, Surgeon Gen -R, Professor University Sydney, A/Prof Western Sydney University

Sport

  • , professional AFL footballer playing with the Sydney Swans since 2019
  • Tom Brooks, Cricket, umpired 23 International Test Matches (Australia v England; v New Zealand; v Pakistan; v West Indies; v India) 1970-1978
  • David M Brown, Australian Rugby League Captain 1935/36; Kangaroo Tour of England & France 1933/34; Youngest Australian Captain at 22; Eastern Suburbs 1st Grade, Easts Captain at 19; NSW Captain at 21.
  • , played for the Wallabies in 1984 and in the 1987 Rugby World Cup, and then for聽,听听补苍诲听聽in the聽.
  • , former and player, Commonwealth Games sprint competitor and politician as Minister for Sport in the Wran Government (1981鈥88)
  • Peter Cook, jockey, winning rider of Melbourne Cup in 1981 (Just a Dash) and 1984 (Black Knight)
  • , Australian and competitor in the 1998, 2002 and 2006聽
  • , rugby league and rugby union player; Wallabies 2008
  • Morris Curotta, Athlete, London Olympics 1948; Helsinki Olympics 1952 (Semi-finalist 100m and finalist 400m).
  • Charles Donohoe, Australian Tennis International, 1930-34
  • Bob Dwyer, Rugby: 347 Grade Games for Randwick; Randwick Coach – Premiers 1978-81; Australian Coach 1982-84 & 1988-95
  • , rugby union professional player for the Melbourne Rebels
  • , Australian Wallabies player, 1996-2003
  • Bob Fordham, Rugby 1970-82 v France, USA, Canada, Scotland
  • , broadcaster and former rugby union professional player
  • Murray Garretty, Swimming – 1956 Melbourne Olympics competitor. In January and February 1956, Garretty broke the Australian records for the 880 yards, 800 meters, 1650 yards twice and the Australian and Olympic records for the 1500 metres.
  • Brent Harding, Swimming – Monte Carlo 1988, Pan Pacific Games 1980, Commonwealth Games Auckland 1991, World Swimming Championships Perth 1991, Edmonton Pan Pacific Games 1991.
  • Brett Hawke, Swimming, NCAA National Freestyle Champion 1999, Australian 50m Freestyle Champion 2000, Semi-finalist 50m Freestyle Sydney 2000 Olympics
  • , professional AFL footballer playing with the Sydney Swans as a midfielder/forward since 2015
  • , rugby union player
  • rugby union player Randwick, rugby league player Balmain. Wallaby rugby union side, 1963
  • , rugby union player Randwick, Wallaby rugby union side
  • , and ice hockey player, Australia鈥檚 first
  • , Rugby League, NSW vs Qld 1935, Kangaroo Tour 1937/38
  • 聽 Australian international football player,听midfielder for English club Queens Park Rangers and the聽Socceroos 2015-16
  • , Skating, Sapporo Winter聽Olympics 1972
  • , Rugby 7s Commonwealth Games competitor, 2006
  • Tony Madigan, Boxing – 聽Olympics: Helsinki 1952, Melbourne 1956, Rome 1960 (Bronze Medal). Commonwealth Games: Vancouver 1954, Cardiff 1958, Perth 1962
  • Will McCarthy – Professional sailor on the winning team in the America鈥檚 Cup (2003, 2007 and 2013) and the Sydney to Hobart (2000, 2011 and 2021).
  • Francis ‘Wally’ Meagher, Rugby – Waratah 1927/28, Coach of NSW & Australia, President NSWRU 1966, President Randwick Rugby Club 1954-66, 100 1st Grade games for Randwick
  • Terry Nicoll, Pentathlon, 1956 Melbourne Olympics, World Championships 1966
  • Des O’Reilly, Rugby – Roosters Premiership team 1975
  • , Rugby Union player
  • John M Potts, Rugby International 1956-59, Wallaby v NZ 1957, v British Isles 1957/58, v Wales, Ireland & British Lions 1959
  • John Reinberger, Rugby – Roosters Premiership team 1975
  • , Rugby League International 2000, 2003; Sydney Roosters 1991-2005; Captain Sydney Roosters, 2005
  • Nicholas Rizzo, Football – Australian Joeys 1995, Socceroos 1998, Olyroos 1998-2000
  • Greg Smith, PhD, world and Australian surf lifesaving champion for Bondi SBLSC in swim and iron man, Australian marathon swim champion. Served with Australian Army, East Timor 2001
  • Jack Standen, Cyclist, 1928 Olympics Amsterdam
  • Murray Tate, Rugby, v All Blacks 1951, 1952; v Fiji 1952; v Springboks 1953, NSW 1st XV 1948-55
  • Cyril H Towers, Rugby, Captain of Australia, NSW & Randwick. Toured Britain, France, Canada 1927-28; v New Zealand 1926-34; v Great Britain 1930; v South Africa 1937; v Queensland 1929-1938. Played 233 1st grade games for Randwick.
  • , rugby union player, Wallabies 2003-2005
  • Bill Watson, Australian cricketer; v England, 1955;聽Toured聽West Indies; 1955, Toured聽New Zealand 1956; 27 Shield Games for NSW; played for St George 1953-1973
  • Australian Open 6 Man Rescue and Resuscitation Champions, aka Surf Life Saving Australia 鈥楶remiers鈥 1989/90 : John Laforest (Class of 75) Nick Nezval (Class of 84) Charles Fountain (Class of 85) David Drevon (Class of 86) Martin Nezval (Class of 86) Adam Nezval (Class of 87).聽 Robert Watkins Coach.
    Australian Open 6 Man Rescue and Resuscitation Champions, aka Surf Life Saving Australia 鈥楶remiers鈥 1991/92 :聽John Laforest (Class of 75) Nick Nezval (Class of 84) Charles Fountain (Class of 85) David Drevon (Class of 86) William Hardman (Class of 91) Adam Nezval (Class of 87).聽 Robert Watkins Coach.

Help us build this list!

If you have a suggestion for inclusion on this list, please email developmentoffice@waverley.nsw.edu.au with your information.